رحیم پور ازغدی: نهادها در فضای مجازی فلج هستند

رحیم پور ازغدیعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نهادهای رسمی معمولا در فضای مجازی فلج هستند، گفت: ما کسانی را در کشور داریم که از کلمه «صدور انقلاب» می‌ترسند.

حسن رحیم پور ازغدی در دومین روز از سومین اجلاس ملی فعالان شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی «فصل وصل» در خصوص «چرایی اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی» اظهار کرد: شما فعالان عرصه فضای مجازی باید در فضای سایبر، تمامی نهاد ها را پاسخگو کنید، اگر امر به معروف را در فضای سایبری مدیریت نکنید، جمهوری اسلامی در بیست سال دیگر یا از بین خواهد رفت و یا گرفتار فساد شدید خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سخن بر سر اهمیت فضای مجازی و سرزمین سایبر است که یک موقعیت جدید و خطیر در عرصه رسانه، فرهنگ و تربیت تا حوزه های سیاسی را ایجاد کرده است.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اهمیت فضای سایبر اظهار کرد: امروز فضای سایبر در اختیار ارتباطات نیست و به همه ابعاد زندگی شخصی گسترده شده است، با وجود آنکه ما در حوزه رسانه های جدید ۱۰۰ سال عقب افتادگی داشته‌ایم، اما پس از انقلاب اسلامی بچه های ما این عقب افتادگی ۱۰۰ ساله را جبران کردند.

وی خاطرنشان کرد: هنوز در عرصه سینما و فضای مجازی شاخص هستیم، یکی از معاونان پنتاگون اعلام کرده بود که ما برای فضای مجازی تیپ و لشکر تشکیل داده ایم، همه دشمنان اعلام کردند که ایران به یکی از چهار قدرت اصلی سایبری جهان تبدیل شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصریح کرد: مقامات اطلاعاتی و ارتشی امریکا و انگلیس از قدرتمند بودن ایران در عرصه فضای مجازی سخن گفتند، اوباما هم چندی پیش اعلام کرد که ما سه رقیب در فضای مجازی داریم که آن هم روسیه، چین و ایران است با این حال ما کسانی را در کشور داریم که از کلمه «صدور انقلاب» می ترسند اما باید بدانیم که فضای مجازی می تواند محور فرصت ها قرار گیرد و در واقع یک سرزمین جدید ایجاد کرده است.

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: امروز فضای مجازی از فضای واقعی، واقعی تر شده است و کسی نیست که روزی چند ساعت در قالب های مختلف در فضای مجازی نباشد و این موضوع در سال های آینده بیشتر و فراگیرتر خواهد شد، امروز می بینم که دشمنان از وهابیت و داعشی تا همه دشمنان شاخص در فضای مجازی و عرصه فرهنگی بسیار فعال هستند ولی ما در نمایشگاه های بین المللی نتوانسته ایم حرف اسلام را به درستی بزنیم در حالی که بهائیت و صهیونیست در این فضا فعال هستند.

وی با بیان اینکه باید ۵ مرکز تهیه فکر و محصولات در حوزه های مختلف به طور قوی ایجاد شود که این مراکز به مرجع تبدیل شود، گفت: این مراکز پس از مدتی محوریت رسانه جهت توزیع و انتشار باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بعضی ها فکر می کنند که دیپلماسی غیر سیاسی است، گفت: مگر دیپلماسی چیزی غیر از سیاست دارد؟ آمریکایی ها اعلام می کنند چه ورزشکار چه خواننده و چه سیاستمدار باید پیام داشته باشد، ما نیز باید در همه عرصه ها پیام داشته باشیم و در راستای ارزش ها از آن استفاده کنیم، حتی می توان از موسیقی های مختلف نیز در عرصه سیاسی استفاده کرد و باید هم چنین حرکتی را انجام داد.

وی ادامه داد: به نظر من آن ورزشکاری که در مقابل اسرائیل بازی نمی کند، یک قهرمان است، حالا وظیفه رسانه‌ها است که از وی یک قهرمان بسازند چراکه این ورزشکار نشان داده است که قبل از اینکه ورزشکار باشد، یک انسان است اما متاسفانه ما برای قهرمان های خودمان کاری نکردیم، امثال بابا رجب ها اگر در آمریکا بودند، صدها فیلم برای وی می ساختند اما امثال این قهرمان ها در داخل کشور مورد بی مهری قرار گرفتند و برخی که قبل از این به بابا رجب گفته بودند ازخانه بیرون نرود که باعث ترس مردم می شود٬ بعد از شهادتش گفتند: «بابا رجب مهربان!»

رحیم پور ازغدی بیان کرد: آمریکایی ها تاکید دارند که باید یک لیدر تورهای جهانی در فضای مجازی باشند و آنها باید تصمیم بگیرند چه کسانی در فضای مجازی ورود کنند، بعد از آن حادثه مشکوک ۱۱ سپتامبر، یک سازمان مردم نهاد تحت عنوان قربانیان ۱۱ سپتامبر ایجاد کردند که همه به یاد دارند چه کسانی پشت صحنه ۱۱ سپتامبر بودند، در ماجرای بمباران هیروشیما نیز به وسیله رسانه کاری کردند که خودشان را مانند صاحب عزا در مجالس بزرگداشت قربانیان نشان دادند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آنها از قدرت رسانه طوری استفاده می کنند و کاری کرده اند که اگر پای یک اروپایی زخمی شود باید در سفارت هایشان شمع روشن کرد و اما اگر هزاران مسلمان کشته شود، کسی حق حرف زدن ندارد بنابراین آنها یک حرکتی را انجام دادند که حق و ناحق را عوض کند و این به وسیله رسانه صورت گرفت.

وی افزود: موضوعات ضدآمریکایی از ایران آغاز شد به طوری که در اوایل انقلاب فقط در ایران پرچم آمریکا به آتش کشیده می شد اما پس از مدتی امروز شاهدیم که نه تنها در خود امریکا که در ۱۱۰ کشور دنیا پرچم امریکا توسط مردم به آتش کشیده می شود، چه زمانی آمریکایی ها فکر می کردند که در کشور خودشان پرچمشان به آتش کشیده شود و این موضوع از ایران آغاز شد اما سوال این است که چرا ما نمی توانیم ارزش های انقلابی مان که بر مبنی ارزش های بشریت است را رسانه ای کنیم؟

رحیم پور ازغدی با تاکید براینکه نهادهای رسمی معمولا در فضای مجازی فلج هستند، تاکید کرد: متاسفانه همه مسئولان در ایران، عقل نظری دارند اما در حوزه عمل و عقل نظری نتوانستیم به آنچه اهداف انقلاب اسلامی است، برسیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری در خصوص شورای عالی فضای مجازی، متاسفانه جلسات شورای عالی فضای مجازی آنطور که باید اصلا تشکیل نمی شود و هرگاه مقام معظم رهبری دستوری را در یک امر چه در عرصه مجازی و چه واقعی صادر می کنند، همه آن را واگذار می کنند به افراد پایین تر از خودشان و نهایتا هم آن کار انجام نمی شود.

رحیم پور ازغدی تاکید کرد: تبلیغات در دنیا یک پروژه امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است اما در ایران اصلا به این موضوع دقت نمی شود و از طرفی با وجود تاکیدات گوناگون در زمینه اقتصاد مقاومتی اما نظارتی بر تبلیغات وجود ندارد.

برچسب ها: امریکا, مقاومت, اسرائیل, ایران, جهاد کبیر

چاپ