پشيماني از رابطه با نامحرم

مي خواهم با شما درد و دل كنم، دختري 19ساله ام، قبلا دختري مقيدومذهبي بودم ولي مدتي است اعتقادم سست شده، با نامحرم پنهاني رابطه دارم امشب از كارايي كه كردم پشيمانم، مي خواهم توبه كنم و برگردم ولي نميتوانم؟
از اينكه به ما اعتماد كرده و درد دل خود را با ما در ميان گذاشتيد سپاسگذاريم و اميدواريم بتوانيم محرم سرّ خوبي براي شما باشيم.
پشيمان شدن از خطاهاي گذشته نشان از زنده بودن معنويت در شما است و اينكه هنوز نور خداوند در وجودتان در حال تابش است. پس دقت كنيد كه شيطان موجبات خاموش كردن اين نور را در شما فراهم نياورد.

سستي در اعتقاد و كمرنگ شدن ايمان و معنويات، معلول علل گوناگوني است كه البته اصلي ترين و در رأس همه آنها گناه مي باشد. گناه نه تنها انسان را از خداوند دور مي كند بلكه انسان را نيز نسبت به خداوند و وعده هاي او بدگمان و نااميد مي گرداند. راه اصلي دوري جستن از گناه، توبه و ايستادگي در برابر آن مي باشد و تا شيريني گناه در ذائقتان وجود دارد هرگز نمي توانيد در برابر آن ايستادگي كنيد. اگر به اثرات مضرّ كاري كه انجام مي دهيد آگاهي داشتيد قطعا به خود اجازه نمي داديد حتي براي يكدفعه با نامحرم رابطه برقرار كنيد. عفت و حيا دو گوهر گران بهايي اند كه خداوند در وجود زن به امانت گذاشته است و اگر زن امانتدار خوبي براي ايندو نباشد، بايد هر روز منتظر دست درازي دزدان بي حيا باشد و با اين كار در واقع تمام سرمايه خود را به خطر انداخته است.
«آسيبهاي روابط خارج از چهارچوب دختر و پسر»
به طور كلي روابط باز و آزاد دوجنس مخالف پيش از ازدواج، داراي آفت‏ها و آسيب‏هاي رواني و اجتماعي جبران ناپذيري است. كه در ذيل به چند نمونه از اين آسيب‏ها اشاره مي‏شود:
1. ايجاد جو بدبيني: اين گونه دوستي ها نه تنها مشكلي را براي دختران و پسران حل نمي‏كند بلكه بر مشكلات آنان مي‏افزايد. اين گونه دوستي‏ها و روابط اگر به ازدواج بانجامد پس از مدتي از شكل‏گيري زندگي جو بدبيني و سوءظن را به دنبال خواهد داشت.
پسر به خود مي‏گويد اين دختر وقتي به راحتي با من پيوند و رابطه نامشروع برقرار نمود، پس از اعتقاد و ايمان قوي برخوردار نيست. بنابر اين از كجا معلوم پيش از ارتباط با من، با فرد ديگري طرح دوستي نريخته است. از كجا معلوم كه در آينده با اين كه همسر من است با ديگري ارتباط برقرار نكند؟ دختر نيز همين تصور را نسبت به پسر دارد.
بر اين اساس اين گونه ازدواج‏ها داراي پايه واساسي سست و متزلزل است و تجربه نشان داده كه سريع منجر به طلاق و جدايي مي‏گردد.
2. افت تحصيلي يا ركود علمي: اين گونه روابط باعث مي‏شود كه دو طرف تمام فكر و توجه و تمركز خود را صرف ديدارها و ملاقات‏هاي حضوري و تلفني خود بكنند و اين بزرگ‏ترين مانع براي رشد و ترقي علمي است؛ زيرا تحصيل دانش نيازمند تمركز نيروهاي فكري وروحي است.
دل‏مشغولي و اضطرابي كه در اثر اين گونه پيوندها پديد مي‏آيد بزرگترين سدّ راه تعالي علمي و تحصيلي است؛ لذا متصديان امور علمي مدارس و دانشگاه‏ها توصيه مي‏كنند. حتي ايام عقد و نامزدي جوانان در بحبوحه تحصيلات نباشد تا آنان بتوانند با تمركز بيشتر فكر، در ادامه دروس و امتحانات موفق شوند.
3. عدم اسقبال از تشكيل كانون خانواده: اين گونه روابط و دوستي‏ها معمولا به انگيزه تفنّن و سرگرمي شكل مي‏گيرد و در خلال آن از خود باوري و زودباوري دختران سوء استفاده مي شود. متاسفانه در بسياري موارد بين عشق و هوس تمييز داده نمي‏شود. عشق حقيقي و پاك با هوس‏هاي آلوده و زودگذر، تفاوت جوهري دارد. برخي از اين روابط كه مبتني بر هوسراني و سرگرمي است، پس از مدتي رو به سردي و افول مي‏نهد. جاذبه و دل ربايي‏ها مربوط به روزها و ماه‏هاي اول دوستي است. ولي ديري نمي‏پايد كه اين روابط عادي شده و به جدايي مي كشد. و چيزي جز حسرت از موقعيتهاي از دست رفته باقي نمي ماند. حس تنوع طلبي انسان از يك طرف و فقدان عامل بازدارنده از طرف ديگر باعث مي‏شود برخي سراغ ازدواج و تشكيل خانواده نروند جامعه‏اي كه از تشكيل كانون خانواده استقبال نكند هيچ‏گونه ضمانتي براي رشد و شكوفايي فضايل انساني در آن وجود ندارد. عمده خوبي‏ها و كمالات والاي انساني در پرتو تشكيل خانواده‏اي سالم، به فعليت مي‏رسد.
4. اضطراب، تشويش و احساس نگراني: در دوستي‏هاي موجود بين دختران و پسران، از آنجا كه مقاومتي بسيار قوي از طرف پدر يا مادر يا جامعه براي ممانعت از برقراري اين دوستي‏ها وجود دارد، اين گونه دوستي‏ها با مخاطرات رواني گوناگوني از جمله اضطراب و تشويش همراه است.
وجود افكار ديگري چون احساس گناه، نگراني از تهديداتي كه توسط پسر براي فاش كردن روابطش با دختر صورت مي‏گيرد، يك تعارض دروني و اضطراب مستمر را به دنبال خود دارد. بنابر اين وجود چنين دلهره‏ها و اضطراب‏هايي كه گاهي لطمه‏هاي جبران ناپذيري بر جسم و روان انسان دارد، از جمله آسيب‏هاي اين گونه روابط است.
5. محروميت از ازدواج پاك: هر انساني در سرشت و نهاد خويش به دنبال پاكي‏ها و نجابت است. دختراني كه در پي اين روابط آلوده هستند در حقيقت پشت پا به سرنوشت خود زده‏اند و اين امر باعث مي‏شود كه آن‏ها به جرم آلودگي به اين روابط شرايط ازدواج پاك را از دست بدهند. البته اين گونه روابط ناسالم حتي در ازدواج پسران نيز تاخير ايجاد مي كند و دختران بيش از پسران در معرض اين آسيب قرار دارند.
6. علاوه بر مواردي كه گفته شد گناه اصلي ترين سببي است كه باعث مي شود تا انسان از رزق و روزي خود (كه شامل تمام مقدرات الهي مي باشد) محروم شود. موفقيت تحصيلي، آينده شغلي خوب، ازدواج سالم و ماندگار، فرزند صالح، برخورداري از اخلاق خوب و ... همه و همه رزق و روزي انسان به حساب مي آيند كه با گناه از آنها محروم خواهد شد. و حتي ممكن است باعث گرفتاري انسان به بلاء و سختي در زندگي شود. حتما اين فراز دعاي كميل را از زبان مبارك اميرالمؤمنين (ع) خوانده ايد: اللهم اغفرليّ الذنوب التي تنزل البلاء، اللهم اغفرليّ الذنوب التي تحبس الدعا، اللهم اغفرليّ الذنوب التي تغير النعم... شايد ارتباط با نامحرم كه از گناهان بزرگ مي باشد و خداوند نيز از آن منع نموده است (لا متخذات أخدان – (دختراني را به زني انتخاب كنيد) كه دوست پسر نداشته باشند. نساء 25) همان گناهي است كه سبب مي شود در آينده شما در زندگي گرفتار بلاها و سختيهاي زيادي شويد. همان گناهي است كه به گفته امير مؤمنان (ع) باعث گرفتاري بلا و يا اجابت نشدن دعاها و يا تغيير نعمتها و بركات شود.
اگر دوست داريد از اين كار خود دست بكشيد اما نمي توانيد، مهمترين علت آن اشتغال به همين گناه بزرگ مي باشد. همانطور كه گفتيم گناه باعث مي شود تا انسان از رزقش محروم شود و رزق پاك بودن كه خداوند براي تمام بندگانش مقدر نموده است با همين گناه از شما سلب شده است و اگر دوست داريد دوباره به معنويت از دست داده دست يابيد هر چه سريعتر از گناهان گذشته توبه كنيد و با جبران گذشته به سمت خداوند بياييد كه خداوند بخشنده و مهربان است (إنّ الله يحبّ التوّابين) و دعاي بنده توّاب خويش را به اجابت مي رساند. و نياز شما را در همين دنيا به بهترين نحو ممكن برطرف خواهد ساخت. كافي است خود را به او نزديك كنيد و اسباب رضايت او را فراهم آوريد.
رسول مكرم اسلام مي فرمايند: (لا يقدر رجل علي حرام ثمّ يدعه ليس به الّا مخافة الله إلّا أبدله الله في عاجل الدنيا قبل الآخرة ما هو خير له – هركس بتواند كار حرامي انجام دهد ولي آن را فقط بخاطر ترس از خدا رها كند، خداوند پيش از آخرت و در همين دنيا بهتر از آن را به او عوض دهد. منتخب ميزان الحكمة ح 1517).
قطعا با رعايت حيا و عفت و تقواي الهي علاوه بر اينكه خود را از گناه رهايي مي بخشيد، خداوند نيز شرايطي را براي شما فراهم مي آورد كه در آينده از زندگي مشترك خوبي برخوردار باشيد. اين وعده الهي است كه خداوند در سوره نحل آيه 97 به آن اشاره نموده است (مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ - هر كس از مرد و زن عمل شايسته كند و مؤمن باشد او را زندگى نيكو دهيم و پاداششان را بهتر از آنچه عمل مى‏كرده‏اند مى‏دهيم). و در روايت بالا نيز به آن اشاره شد (اينكه خداوند در همين دنيا بهتر از آن را به او عوض دهد).
بنابراين اگر از رفتار خود پشيمان نيستيد و هنوز فكر مي كنيد كه نمي توانيد اين كار را كنار بگذاريد، در انتظار آينده اي تيره و تار باشيد كه تنها ترين انسانها در آن خود شماييد و كسي غير از خودتان را در انتخاب اين مسير سرزنش نكنيد. اميدواريم بتوانيد با نكاتي كه گفته شد مسير صحيح زندگي و بندگي را شناخته و پيروي كنيد ما نيز براي شما آرزوي موفقيت مي كنيم.
در پايان سعي كنيد در طول روز جواب اين سؤالات را پيدا كنيد:
1. به نظر شما يك رابطه و پيوند مطلوب چه ويژگي‏هايي دارد؟
2. آيا روابطي كه بر پايه هوسراني‏ها و سرگرمي‏هاي زودگذر است، مي‏تواند روابطي پايا و پويا باشد؟
3. آيا هر انساني با هر صفت و ويژگي شايسته ارتباط و دوستي است؟
4. آيا پسنديده نيست كه انسان سرمايه عشق و محبت خود را براي زندگي آينده خويش پس انداز كند.

چاپ