امام خمینی: مقصد انبیا، بازگشت به معرفة اللَّه‏

امام خمینی
 مجموعه سخنرانی های معنوی تربیتی حضرت امام خمینی:
به همراه فایل صوتی
مقصد انبیا، بازگشت به معرفة اللَّه‏
 
عرفه الله ، مقصد عالی انبیا
"یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال ، حول حالناالی احسن الحال ". (1)
خدایا! ما را در این سال نو از این حالی که داریم عوض کن . ما گرفتار هواهای نفسانی هستیم و تو می دانی ، و تو می توانی ما را نجات بدهی .
خداوندا! این پیروزیهای چشمگیری که برای ما و ملت ما و برای اسلام حاصل شده است ، طوری کن که در قلوب ما تاثیر سوء نگذارد و ما را مغرور نکند. ما را از آن راهی که انبیا - علیهم السلام - داشتند منحرف نکند. من امیدوارم که این سال نو، به همه ملتهای اسلامی و خصوصا ملت تحت ستم ایران که سالهای طولانی در گرفتاری بودند، مبارک کند، و همان طوری که این رزمندگان عزیز ما، اینها در جبهه ها حاضر هستند و ان شاءالله بیشتر هم حاضر خواهند شد و آنطور آن روح آنها را تبدیل کردی ، روح ما را هم متحول کن به یک روحی که مورد رضایت تو باشد.
تمام مقاصد انبیا، برگشتش به یک کلمه است و آن "معرفه الله ". تمام ، مقدمه این است . اگر دعوت به عمل صالح شده است ، اگر دعوت به تهذیب نفس شده است ، اگردعوت به
1- ای دگرگون کننده دلها و چشمها، ای گرداننده شب و روز، ای تبدیل کننده حال و حالها، دگرگون کن حال ما را به بهترین حال . دعای لحظه سال تحویل .
صفحه : 17
معارف شده است ، تمام برگشتش به این است که آن نقطه اصلی را که در فطرت همه انسانها هست ، حجاب را ازش بردارند تا انسان برسد به او، و او معرفت حق است ، مقصدعالی همین است . انبیا نمی خواستند که جنگی باشد و نمی خواستند که دعوتی باشد به غیراز این دعوت ، دعوت به گرفتن کشور و دعوت به اینها، هیچ وقت در آنها نبوده است . مااگر چنانچه در این پیروزیها که بحمدالله به طور چشمگیر حاصل شده است ، ما از آن راهی که انبیا دارند منحرف نشدیم ، این سال نو بر ما مبارک است و ما پیروز هستیم . و اگرخدای نخواسته ، اینها اسباب یک غروری شد، اسباب یک دلبستگی به دنیا شد، ما هم بخواهیم یک توسعه ای در کشورمان حاصل بشود، حکومتی بکنیم بر مردم ، ما هم باسایر ابرقدرتها فرقی نداریم ، بلکه ما عقبتر از آنها هستیم . آنها به صراحت حرفهای خودشان را می زنند که "ما می خواهیم دنیا را بگیریم ". این را می گویند که "ما همه بایدچیزهایی که منافع ماست محفوظ باشد ولو به لگدمال شدن همه کشورها". ما که اینطورنمی گوییم ، ما که خودمان را تابع اسلام می دانیم ، اگر خدای نخواسته ، در قلب ما این معناباشد که ما هم یک قدرت زیادتری پیدا بکنیم ، ما هم برای خودمان یک شخصیت بیشتری پیدا بکنیم ، یک حکومتی بکنیم ، توسعه ای در ملک خودمان حاصل کنیم ، ما ازآنها حالمان بدتر است ، برای اینکه مسئله ریا هم در کار می آید.
تجلیل و قدردانی از جوانان رزمنده
من باید تشکر کنم از این جوانهایی که ، طبقات مختلفی که الان از همه جای ایران مدتهاست به طرف جبهه ها می روند. اینها متحول شدند. اینها این دعایی که در روز عیدمی کنیم ، در حق آنها به یک مقدار زیادی مستجاب شده است . آنها وضع روحی شان یک وضع روحی دیگری است ، غیر از آنی است که ما داریم . آنها به میدان جنگ می روند، به میدان قتال می روند، به آغوش مرگ می روند با آن روی گشاده ، با آن قلب قوی . انسان وقتی هریک از اینها را می بیند، می بیند که با ما فرق دارند. ما از خدامی خواهیم که ما را هم نظیر آنها متحول کند. ما از آنها باید تشکر کنیم . ما باید دعا کنیم به آنها و من دعا می کنم به آنها. وظیفه همه مان ، همه مان هست که به این جوانهایمان ، به این
صفحه : 18
راهیان کربلا، به این پاسدارها، به ارتش ، به همه قوای مسلحه ، به بسیج ، به همه دعا بکنیم .آنها دارند اسلام را حفظ می کنند و در این سال نو من امیدوارم که پیروزی چشمگیری عایدشان بشود و اسلام تقویت بشود و آن چیزهایی که در دنیا الان دنبالش هستند که تقویت کنند دشمنهای ما را، و ما را به عقب بزنند، ان شاءالله که در این سال ، کید اینها به خودشان برگردد. چنانچه تا حالا خدای تبارک و تعالی اینطور فرموده است و عمل کرده است . و ما باید همه شکرها را در محضر او بکنیم .
تکریم خانواده های معظم شهدا، جانبازان و اسرا
من از همه خانواده های شهدا، خانواده های معلولین ، مفقودین ، اسرا، آنهایی که رنج دیدند در این کشور، و در این جنگ رنج دیدند و بحمدالله برای خدا دیدند و خدا اجرمی دهد، لکن ما هم وظیفه داریم که برای آنها دعا کنیم و به آنها هم تبریک بگوییم که یک همچو جوانهایی دارند، یک همچو دامنهای پاکی دارند که این جوانها را تربیت کردند، یک همچو قلوب قوی ای دارند که جوانهایشان را می فرستند به جنگ و به جایی که احتمال این معنا هست که خدای نخواسته ، یکوقتی شهید بشوند ما از آنها تشکرمی کنیم . به آنها دعا می کنیم و از خدا می خواهیم که اینها را صبر عنایت کند و اجر عنایت کند و این سال را، این نوروز را بر آنها مبارک کند. و ما از خدا می خواهیم که قلوب ما راتغییر دهد. ما بفهمیم که برای چی در این دنیا آمدیم و باید چه بکنیم و چه جور برویم ازاین دنیا. یک مرگ حیوانی نباشد. یک نحوی نباشد که ما انبار کنیم معاصی را، در آنجاروسیاه باشیم .
خداوند تایید کند ما را و همه را تایید کند که همه ما آدم بشویم . اسلام آمده است که آدم درست کند. همه انبیا برای این معنا آمدند که این انسان را به آن چیزی که در باطن ذاتش هست و آن فطرت الهی است که توجه به خداست ، همه چیز مربوط به اوست ما رایک اندکی معرفت عنایت کند که این را بفهمیم . بفهمیم که خودمان چی هستیم و دنیاچی است ، نسبت به حق تعالی چه وضعی دارد. گفتنش آسان است که همه فانی اند، همه چه اند ، اما یافتنش مشکل است ، که ما بیابیم این مطلب را که انبیا چه خواستند از ما و خود
صفحه : 19
انبیا چه بودند. در عین حالی که آنطور بودند، مع ذلک اظهار عجز می کردند و حق هم همان است . برای اینکه عظمت حق ، فوق این مسائل است . و من امیدوارم که این رزمندگان ما و تمام این قوای مسلحه با هم متحد بشوند. یک جهت داشته باشند - همان طوری که هستند - و جبهه ها را محکم کنند و این شری که برای مسلمانها، برای ملت عراق پیش آمده و برای ملت ما، این شر را رفعش کنند و همان طوری که خودشان می خواهند، خود رزمندگان ما می خواهند بدون یک وقفه ، کار را انجام بدهند وان شاءالله پیروزی را به دست بیاورند. خداوندا! اینها را پیروز کن . ما را در جهاد نفس پیروز کن . همه را در جهاد نفس پیروز کن . ما را به تکالیف خودمان آشنا کن . ما را به وظایفی که با این ملت داریم آشنا کن . خدمت ما را پیش خودت که خدمت به اینهاخدمت به تو است ، این را بپذیر. دین و دنیای ما را حفظ کن . این سال را مبارک کن برهمه قشرهای ملت ما. خدایا! دلهای اینهایی که مخالف با این جمهوری هستند، این دلهای اینها را برگردان ، تو مقلب القلوب هستی . اینها را برگردان که آدم بشوند. توجه داشته باشند اینهایی که کنار نشستند و جوانها اینطور پرپر می شوند، و آنها یا شادی می کنند یا بی تفاوت هستند، دلهای اینها را برگردان به یک دلهای سالمی ، و این حجابهارا از پیش چشم همه ما بردار. و ما را موفق کن که در تعقیب مسائل الهی کندی نکنیم ،قلب ما به نور معرفت تو روشن بشود. قلب همه ملت ما به نور معرفت تو روشن بشود.خدایا! "ارنی الاشیا کماهی ". (2)
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
2- خدایا، چیزها را همان گونه که هست به من بنما
 
تاریخ سخنرانی: 1365/01/01
مدت: 13 دقیقه

دانلود

 

چاپ